ابزار منو ثابت

احـــیـــا - بخاطر انسانیت امر به معروف کنیماحـــیـــا

اللهم عجل لولیک الفرج

استاد ماندگاری در این مراسم گفتند: خداوند شاخصۀ موفقیت یک نظام اسلامی را امر به معروف و نهی از منکر اعلام می کند. امر به معروف و نهی از منکر را معنی کنیم. ما بی خبر هستیم. ما در ساعات مختلف زندگی امر به معروف و نهی از منکر را رعایت می کنیم. در خانواده های ما تذکرات پزشکی هست. مثلاً می گوییم:

چربی نخور، چربی خون داری. نمک نخور، فشار خون داری. سبزی بخور برایت مفید است. شیر بخور. این تذکرات که قانون را رعایت کن، امر به معروف و نهی از منکر است. فرماندۀ پادگان در پادگان تذکراتی می دهد پس این هم امر به معروف و نهی از منکر در حوزۀ نظامی است.

ایشان در ادامه بیان کردند: معروف یعنی آنچه که به نفع ماست. منکر یعنی آنچه که به ضرر ماست. هر کدام از مثال های گفته شده که امر و نهی هایی است را بزرگان وضع کردند. مهمانداران در هواپیما امر به معروف و منکر امر و نهی می کنند. هم خودشان عمل می کنند و هم به ما تذکر می دهند. این معروف و منکرها را مهندسین برای ما گفته اند که اگر رعایت نشوند، پرواز خطرناک و کنسل می شود. حرف خدا بالاتر است یا حرف مهندسین پرواز؟ قطعاً حرف خدا. خداوند به حجاب امر کرده است. حجاب کنید که پروازتان خطرناک و کنسل نشود.

حجت الاسلام ماندگاری با اشاره به معانی امر به معروف و نهی از منکر ابراز داشتند: معروف یعنی آنچه به نفع دنیا و آخرت ماست. منکر یعنی آنچه به ضرر دنیا و آخرت ماست. من و شما متوجه نمی شویم. آیه ۴۵ سوره احزاب: ” یا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْناکَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذیراً ” ای حبیب ما به تو عینکی داده ایم که تا آخرت را میبینی. معروف جادۀ بهشت است و منکر جادۀ جهنم. ای مردم اگر کسی از جادۀ خوب و منفعت داری با خبر باشد و به کسی نگوید نامردی نکرده است؟ کسی چاله ای در خیابان ببیند و به مردم نگوید، نامردی نکرده است؟ امر به معروف یعنی آدرس بهشت و اگر این آدرس را ندهی یعنی نامردی کرده ای. نهی از منکر هم آدرس جهنم است.

ایشان در پایان گفتند: متأسفانه دشمن امر به معروف را موجود ترسناکی جلوه داده است. امر به معروف یعنی آدرس بهشت دادن. نهی از منکر یعنی هشدار. آدم عاقل از پرتگاه فرار می کند. قرآن هم می گوید: منکر پرتگاه است. هر کسی منکر انجام دهد به مرحلۀ حیوانیت سقوط می کند. منکر کثافت است. منکر آتش است. تمام مشکل ما این است که شیطان منکر را تزئین می کند. منکر آتش است. امر به معروف آن معنای عقلانی و عرفی است که هم در زندگی رعایت می کنیم. اگر معروف و منکرهای مردم را رعایت می کنیم پس معروف و منکرهای خدا را هم به طریق اولی رعایت کنیم. من و شما انسان هستیم. وقتی سنگی به سمت چشمانم می آید، دست من ناخودآگاه چشمم را می گیرد که ضربه ای نخورد. بخاطر انسانیت مان امر به معروف و نهی از منکر کنیم. کسانی که امر به معروف و نهی از منکر نمی کنند یک علامت سوال بزرگ کنار انسانیتشان می نشیند.
طبقه بندی: بیانات، 
برچسب ها:احیا، امر به معروف، نهی از منکر، حیا، استاد ماندگاری، سمت خدا، مسابقه اینستاگرامی مدافعان حریم،  
[ 1394/02/20 ] [ ساعت 11 و 35 دقیقه و 11 ثانیه ] [ جواد بابایی ] نظرات      قالب ساز آنلاین